Přeskočit na hlavní obsah

SLEEKLENS 'PORTRAIT PERFECTION' PHOTOSHOP ACTIONS REVIEW

Recently I was contacted by Sleeklens and asked to review their Portrait Perfection Collection set of Photoshop actions. I very appreciate this opportunity. Despite for portrait work I have my workflow done, I was very excited to see how the actions will work.

The company Sleeklens is currently based in Copenhagen in Denmark and employs talented experts from around the world. Their goal is to provide a product that works "with" you, not "for" you. They give the photographer full control of the image editing process. Their products can be used by professional photographers as well as by aspiring enthusiasts.

The installation of the actions is the same like any other actions. It was very easy and fast. If you are new to photoshop actions, they have an installation video for you.

There are 56 actions in the collection. The actions work for Mac as well as PC users. They work with RAW and JPG photos. The work with the actions is very easy and intuitive, even if you are a beginner in Photoshop. In case you don’t know where to start, you will get a recipe list and photo samples to try out.

Once I installed the actions I start to play with them. The structure of the actions is very logical. They have clear names so you understand clearly what the action will do. I like it very much. I tried all the actions as the were ordered in the colletion.

The first set of actions is called All in One. It was done for those who do not want to adjust anything. You just play the action and the adjustments are done fast. There are actions for neutral, bright and shiny or matte look. And some others. They work fine, but I like to have full control over my adjustments therefore I did not use them for working on my image.

The next set is called Base. These actions are useful at the begining. They are ment to set the basic aspects of the photos, like temperature, contrast, shadows, highlights, etc. The action makes several layers and you can adjust each of them as you wish. Again very easy, logical and intuitive.

Then there are the sets of actions for setting the exposure (bright or dark), temperature (warmer or cooler) and color correction. These all are the actions where I started my workflow. As I wrote at the beginning I like to work step by step, to have full control over the process and that was provided by these sets of actions.

The next set of actions if for portrait retouch. I liked very much the action for brightening eyes. The effect was very subtle but effective. Just in the level I like. Again fast and easy.

I also used the set of tones enhancing. I liked the effects. I did not know which one to choose so I decided to combine two of them. I also used the vignette actions. For the enclosed image I skipped the actions called Light Glow. But I also played with them. I like the they are called accurately and mainly that the effects are movable. You can place the effect where you like it on your image.

I also used the actions Dodge and Burn and Sharpen from the next actions set. And finally when placing the image on the internet also the action for web resizing.This is the workflow I did for this image:
1) Exposure - Bright 12% Opacity
2) Temperature - Warmer 10% Opacity
3) Color Correction, Reduced Reds - 60% Opacity, only on the skin
4) Portrait Retouch, Fast Retouch - Rosy Blush on cheeks, Bright Sparkly Eyes, Lashline
5) Enhance Tones - Velvet Ink 30% Opacity
6) Enhance Tones - Dark Island 100% Opacity
7) Vignette, Toned Vignettes - Yogi Brown Vignette
8) Dodge and Burn - selective areas
9) Sharpen
10) Web resize

In conclusion - would I reccomend the Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions? I can say YES. The Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions is great if you are a new to Photoshop. It will speed up your process, but it is also great learning tool. Once the action does the work for you, you can look into it and investigate how the effect was achieved.

Beacuse these actions are very well written and the work with them is fast they can be handy also for advanced Photoshop users. They might be able to create their own actions to get similar effects. But if something works well and you like the results why not letting someone else to do the work for you.

You can find the Sleeklens Portrait Perfection Collection Photoshop Actions here:
https://sleeklens.com/product/portrait-perfection-photoshop-actions/

To see the full Photoshop Actions offer, please, visit the following URL:
https://sleeklens.com/product-category/photoshop-actions/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE - HEREC FILIP ANTONIO

Na internetu byl označen za nejslavnějšího současného českého dětského herce. Také bývá někdy označován jako druhý Tomáš Holý. Nyní již téměř šestnáctiletý herec Filip Antonio začínal ve filmu ve svých čtyřech letech, a to ve snímku Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Hudební a herecké vlohy Filip Antonio zdědil bezesporu po své mamince - muzikálové a operetní zpěvačce a herečce Ditě Hořínkové. Mezi další známé filmy, ve kterých účinkoval, patří např. Špunti na vodě, Přání k mání, Duch nad zlato, Jak básníci čekají na zázrak nebo Kouzelník žito.

Bylo mi ctí tohoto mladého talentovaného herce fotografovat.

RODINNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ PRO LUCII KŘÍŽKOVOU

Bylo mi ctí přivítat v mém fotostudiu paní Lucii Křížkovou. Moderátorku nejen pořadu Sama doma. Lucie Váchová je vítězka soutěže Miss České republiky v roce 2003. Poté dostala příležitost zúčastnit se jako zástupkyně České republiky soutěže Miss World v Číně a stala se První vicemiss World Sports, což je sportovní soutěž účastnic Miss World. Zahrála také několik drobných filmových či televizních rolí. A pravidelné pořádá různé charitativní projekty. Mimo vše zmíněné je ale především milující máma. Fotografovala jsem především její dvě děti, Davídka a Lolu. Při té příležitosti vzniklo i pár rodinných fotografií.

Manžel Lucie Křížkové - David Křížek - je český profesionální jachtař. Získal mnoho medailí z Mistrovství ČR v různých lodních třídách, celkem čtyřikrát přeplul Atlantský oceán. Stal se profesionálním trenérem jachtingu ve Sportovním centru mládeže, které spoluzakládal. V listopadu 2008 vydal David Křížek svoji první dobrodružnou knihu o přípravě a vlastní účasti v legendárním …

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO WEB URČENÝ MAMINKÁM

Prožijte okamžiky těhotenství, porodu a prvních let děťátka v lásce, sebedůvěře a klidu... Pomoci Vám s tím může paní Iveta Hladíková, která nabízí mnoho služeb pro maminky, i pro ty nastávající. Více se můžete dozvědět na jejích internetových stránkách www.4mama.cz. Pro tento web jsme nedávno vytvářely u mne v ateliéru novou sadu fotografií.


Paní Iveta Hladíková je členkou občanského sdružení Mamila, které poskytuje pomoc, poradenství a podporu matkám a dětem po celou dobu trvání kojení. Vystudovala obor dětská sestra a má několikaletou praxi na oddělení dětské onkologie, oddělení transplantace kostní dřeně a nedonošeneckém JIPu ve FN Motol v Praze.

Je certifikovanou chůvou pro děti od narození do 3 let věku. Dále je certifikovanou lymfoterapeutkou přímo u kapacity v tomto oboru MUDr. Bechyněho s praxí v CPM u MUDr. Vlasáka v Praze. V roce 2006 vystudovala obor ošetřovatelství a pedagogika na LF UK. Absolvovala kurz masáží kojenců a dětí a aromaterapie u Mgr. Hašplové. Působí jako uč…