Přeskočit na hlavní obsah

CO JE PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE?

Portrétní fotografie je jednou z nejčastějších forem fotografie. Portrétní fotografie, často také nazývána fotografické portrétování, je zachycení podoby jedné nebo více osob na fotografii, na které převládá tvář a její výraz. Cílem je, aby fotografie zobrazila podobu, osobitost nebo náladu portrétovaného.Jednou z běžných mylných představ o portrétním fotografování je, že je to jen náhodný snímek nebo fotografie osoby. To není pravda. Je to komponovaný nebo "nacvičený" obraz osoby v klidné pozici. Portrét často zobrazuje osobu hledící přímo do objektivu, ale pohled může být směrován i mimo osu. Fotograf, který se specializuje na tento žánr se označuje jako portrétní fotograf.

Dříve byla pravidla pro portrétní fotografie poměrně striktní. V dnešní době však už tento obor tak striktní není. 

Portrétní fotografii můžeme rozdělit na několik druhů:
1)  Charakteristický portrét - ukazuje konkrétního člověka, vyjadřuje jeho příslušnost k určité sociální, věkové, profesní, zdravotní a jiné skupině. 

2) Identifikační portrét - podobenka, například na občanský (řidičský...) průkaz. 

3) Profesní (Business) portrét - portrétní fotografie, které lidé využívají ve svém podnikání a profesi, pro komunikaci se zákazníky, k představení společnosti, nebo i portrét uchazečů o zaměstnání do jejich životopisu.

4) Svatební portrét - portrétní fotografie pořízené během fotografování svatby

5) Reportážní portrét - je zachycením člověka při činnosti, ději a je součástí žurnalistiky, která připravuje a vytváří snímky pro doplnění zpráv nebo článků. 

6) Skupinový portrét - portrét tří a více lidí, patří sem např. rodinný portrét.

7) Dětský portrét - portrétní fotografie dítěte. Toto je můj velice oblíbený obor. Je možné vytvořit klasické dětské fotografie, tak jak je všichni známe z nejrůznějších časopisů nebo internetu. Velice populární je ale v dnešní době dětský umělecký portrét, na kterém mohou děti být zachyceny např. s vážným výrazem nebo v netradičním oblečení a s nejrůznějšími rekvizitami. 

8) Moderní glamour portrét - to je obor portrétní fotografie v dnešní době mezi ženami asi nejpopulárnější. Jeho cílem je vyfotografovat ženu tak, aby byla na fotografii atraktivní a co nejkrásnější. O tomto druhu portrétu si řekneme více v příštím článku.
Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE - HEREC FILIP ANTONIO

Na internetu byl označen za nejslavnějšího současného českého dětského herce. Také bývá někdy označován jako druhý Tomáš Holý. Nyní již téměř šestnáctiletý herec Filip Antonio začínal ve filmu ve svých čtyřech letech, a to ve snímku Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Hudební a herecké vlohy Filip Antonio zdědil bezesporu po své mamince - muzikálové a operetní zpěvačce a herečce Ditě Hořínkové. Mezi další známé filmy, ve kterých účinkoval, patří např. Špunti na vodě, Přání k mání, Duch nad zlato, Jak básníci čekají na zázrak nebo Kouzelník žito.

Bylo mi ctí tohoto mladého talentovaného herce fotografovat.

RODINNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ PRO LUCII KŘÍŽKOVOU

Bylo mi ctí přivítat v mém fotostudiu paní Lucii Křížkovou. Moderátorku nejen pořadu Sama doma. Lucie Váchová je vítězka soutěže Miss České republiky v roce 2003. Poté dostala příležitost zúčastnit se jako zástupkyně České republiky soutěže Miss World v Číně a stala se První vicemiss World Sports, což je sportovní soutěž účastnic Miss World. Zahrála také několik drobných filmových či televizních rolí. A pravidelné pořádá různé charitativní projekty. Mimo vše zmíněné je ale především milující máma. Fotografovala jsem především její dvě děti, Davídka a Lolu. Při té příležitosti vzniklo i pár rodinných fotografií.

Manžel Lucie Křížkové - David Křížek - je český profesionální jachtař. Získal mnoho medailí z Mistrovství ČR v různých lodních třídách, celkem čtyřikrát přeplul Atlantský oceán. Stal se profesionálním trenérem jachtingu ve Sportovním centru mládeže, které spoluzakládal. V listopadu 2008 vydal David Křížek svoji první dobrodružnou knihu o přípravě a vlastní účasti v legendárním …

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO WEB URČENÝ MAMINKÁM

Prožijte okamžiky těhotenství, porodu a prvních let děťátka v lásce, sebedůvěře a klidu... Pomoci Vám s tím může paní Iveta Hladíková, která nabízí mnoho služeb pro maminky, i pro ty nastávající. Více se můžete dozvědět na jejích internetových stránkách www.4mama.cz. Pro tento web jsme nedávno vytvářely u mne v ateliéru novou sadu fotografií.


Paní Iveta Hladíková je členkou občanského sdružení Mamila, které poskytuje pomoc, poradenství a podporu matkám a dětem po celou dobu trvání kojení. Vystudovala obor dětská sestra a má několikaletou praxi na oddělení dětské onkologie, oddělení transplantace kostní dřeně a nedonošeneckém JIPu ve FN Motol v Praze.

Je certifikovanou chůvou pro děti od narození do 3 let věku. Dále je certifikovanou lymfoterapeutkou přímo u kapacity v tomto oboru MUDr. Bechyněho s praxí v CPM u MUDr. Vlasáka v Praze. V roce 2006 vystudovala obor ošetřovatelství a pedagogika na LF UK. Absolvovala kurz masáží kojenců a dětí a aromaterapie u Mgr. Hašplové. Působí jako uč…