Přeskočit na hlavní obsah

FOTOGRAFOVAT SE S MAKE-UPEM NEBO BEZ MAKE-UPU?

Naked while fully clothed.

Nahá, přestože zcela oblečená. To byl koncept známého kalendáře Pirelli pro rok 2017. Fotografoval ho vyhlášený fotograf Peter Lindbergh, jehož fotografie obdivuji.

Při fotografování tohoto kalendáře se vydal zcela jiným směrem, než bylo doposud pro kalendář Pirelli zvykem. Věci se stále mění a lidé se snaží, aby vše bylo čím dál tím dokonalejší. Jsem zvyklí na velkolepé projekce a obrazy, úžasná místa, osvětlení, dokonalý make-up, složité retuše a manipulace. On se ale rozhodl najít to úžasné v něčem jiné, v něčem obyčejném, v něčem, co je jednoduché, lidské a skutečné.

“Řekla jsem Petrovi, to už bylo ono? Už je to nafocené? Myslela jsem si, že děláme testovací snímky. Bylo to velice jednoduché.” To jsou slova Nicol Kidman, která pro kalendář byla fotografována v hotelu v Los Angeles. "Tento kalendář nám ukazuje, že máme volbu. Jako žena, vím, že můj manžel v mém osobním soukromém životě upřednostňuje, pokud jsem přirozená, bez make-upu. Pak je tu ale i druhá strana, příležitost, kdy se mohu nalíčit a být někým jiným. Je to o možnosti volby. To je důležité poselství. A také je to o tom, nesoudit a o svobodě jedince být tím, kým doopravdy je."

V kalendáři jsou vyfoceny známé osobnosti, jako např. Jessica Chastain, Penelope Cruz, Nicole Kidman, Julianne Moore, Uma Thurman, Kate Winslet a další. Speciálním hostem focení byla Anastasia Ignatova, profesorka politologie na Moskevské Státní Univerzitě. Uma Thurman po focení řekla, že se cítila jako během interview, ale s fotoaparátem. Penelope Cruz měla pocit, že to byl téměř pohled do duše.


A to je právě to, co mi na fotografiích žen bez make-upu a líčení fascinuje. Mám pocit, jako bych viděla jejich pravé já. To, co by jinak make-up a dokonalý vzhled zakryl. Přestože mohou být vidět některé nedostatky, jsou krásné. Vlastně bych to ani nenazvala nedostatky. Řekla bych, že jsou to jen odchylky od obecných měřítek a ideálů krásy. Ale kdo stanovil tyto ideály? Proč jim tak lehce uvěříme a pak se, my ženy, často trápíme, že nezapadáme do "normy"?

Tím ale nechci říci, že ženy by se měly fotografovat vždy bez make-upu. Často jsem o tom přemýšlela, co je vlastně správně. A ulevilo se mi, když jsem došla k tomu, že správně je vlastně obojí. Jsou chvíle, kdy chceme být sami sebou. A bylo by fajn, mít fotografii, kde jsem sama sebou a navíc, kde se sama sobě líbím. Taková, jaká jsem doopravdy. Jakou mne zná moje rodina. Ale zároveň jsme ženy. Ty byly stvořeny k tomu, aby se zdobily. Touží být krásné a už od pradávna vymýšlejí způsoby, jak svoji krásnu zvýraznit a ještě více se mužům líbit. Proto je určitě dobré mít i takovou zkušenost, kdy mne tým profesionálů nalíčí a vyfotí. Jako krásnou, nádhernou ženu. Která by mohla být vyfocena na obálce časopisu. Která bude vzorem pro další ženy, jak krásné by mohly být.

 

Během března a února jsem vyfotila podobným způsobem několik žen. Bez make-upu. Opravdové a přirozené. A všechny na svých fotografiích vypadají krásně. Byla bych zvědavá, jak by na fotografiích vypadaly, pokud by prošly před focením pod rukami zkušené vizážistky. Jak moc by jejich fotografie byly jiné (nebo stejné) :-) Třeba se to někdy dozvím.

Každopádně při fotografování u mne máte možnost, rozhodnout se, zda se chcete fotit nalíčené nebo nenalíčené.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE - HEREC FILIP ANTONIO

Na internetu byl označen za nejslavnějšího současného českého dětského herce. Také bývá někdy označován jako druhý Tomáš Holý. Nyní již téměř šestnáctiletý herec Filip Antonio začínal ve filmu ve svých čtyřech letech, a to ve snímku Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Hudební a herecké vlohy Filip Antonio zdědil bezesporu po své mamince - muzikálové a operetní zpěvačce a herečce Ditě Hořínkové. Mezi další známé filmy, ve kterých účinkoval, patří např. Špunti na vodě, Přání k mání, Duch nad zlato, Jak básníci čekají na zázrak nebo Kouzelník žito.

Bylo mi ctí tohoto mladého talentovaného herce fotografovat.





RODINNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ PRO LUCII KŘÍŽKOVOU

Bylo mi ctí přivítat v mém fotostudiu paní Lucii Křížkovou. Moderátorku nejen pořadu Sama doma. Lucie Váchová je vítězka soutěže Miss České republiky v roce 2003. Poté dostala příležitost zúčastnit se jako zástupkyně České republiky soutěže Miss World v Číně a stala se První vicemiss World Sports, což je sportovní soutěž účastnic Miss World. Zahrála také několik drobných filmových či televizních rolí. A pravidelné pořádá různé charitativní projekty. Mimo vše zmíněné je ale především milující máma. Fotografovala jsem především její dvě děti, Davídka a Lolu. Při té příležitosti vzniklo i pár rodinných fotografií.

Manžel Lucie Křížkové - David Křížek - je český profesionální jachtař. Získal mnoho medailí z Mistrovství ČR v různých lodních třídách, celkem čtyřikrát přeplul Atlantský oceán. Stal se profesionálním trenérem jachtingu ve Sportovním centru mládeže, které spoluzakládal. V listopadu 2008 vydal David Křížek svoji první dobrodružnou knihu o přípravě a vlastní účasti v legendárním …

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO WEB URČENÝ MAMINKÁM

Prožijte okamžiky těhotenství, porodu a prvních let děťátka v lásce, sebedůvěře a klidu... Pomoci Vám s tím může paní Iveta Hladíková, která nabízí mnoho služeb pro maminky, i pro ty nastávající. Více se můžete dozvědět na jejích internetových stránkách www.4mama.cz. Pro tento web jsme nedávno vytvářely u mne v ateliéru novou sadu fotografií.


Paní Iveta Hladíková je členkou občanského sdružení Mamila, které poskytuje pomoc, poradenství a podporu matkám a dětem po celou dobu trvání kojení. Vystudovala obor dětská sestra a má několikaletou praxi na oddělení dětské onkologie, oddělení transplantace kostní dřeně a nedonošeneckém JIPu ve FN Motol v Praze.

Je certifikovanou chůvou pro děti od narození do 3 let věku. Dále je certifikovanou lymfoterapeutkou přímo u kapacity v tomto oboru MUDr. Bechyněho s praxí v CPM u MUDr. Vlasáka v Praze. V roce 2006 vystudovala obor ošetřovatelství a pedagogika na LF UK. Absolvovala kurz masáží kojenců a dětí a aromaterapie u Mgr. Hašplové. Působí jako uč…