Přeskočit na hlavní obsah

PŘÍBĚH O RADOSTI Z FOTOGRAFIÍ

Představte si ten pocit... Odcházíte z fotostudia a přes rameno máte tašku. Jsou v ní fotky. Vaše portréty. Jdete po ulici. Lidé, které potkáváte nemají nejmenší tušení, co si v tašce nesete. A vás to přitom naplňuje krásným pocitem spokojenosti. Zatím je to takové malé tajemství. Nesete si ho domů a víte o něm jenom vy.


Cestou ještě skočíte rychle do krámu něco nakoupit. Ale jen rychlý nákup. Nechcete se zdržovat, protože už se těšíte domů. Až si v klidu sednete a fotky si znovu prohlédnete. Důkladně. A pomalu. Ani se vám totiž nechce uvěřit, že ten krásný pocit, který v sobě máte, je opravdový. Že by pár fotek mělo takovouhle sílu? Rohlíky do tašky dáte velmi opatrně. Hned vedle si přece nesete svůj poklad. Nesmí se mu nic stát.

Možná jedete autem. Taška s fotkami leží na sedadle spolujezdce. Když stojíte na červené, je to tak lákavé. Teď je přece chvilku čas. Chcete se jen rychle mrknout. Letmo se podívat a posílit ještě trochu víc ten pocit spokojenosti. Radosti. Těšení se. Ale už na semaforu skáče zelená a je třeba jet a nezdržovat provoz.

Pak přijdete domů. Zouváte se a už je možnost fotky vyndat a prohlédnout si je. Ale najednou to odkládáte. Ještě pověsíte bundu, uklidíte nákup. Fotky leží v obýváku na stolku a čekají na vás. Ale vy místo prohlížení najednou ještě poklidíte pár kousků oblečení, které ležely na křesle. Umyjete hrnky od snídaně. Jako byste si ještě chtěla prodloužit a užít tu chvíli, kdy se těšíte a jste zvědavá.Ty fotky, a to jak na nich vypadáte, je pro vás důležité. Je to důležitá chvíle a proto na ni chcete mít dokonalý klid. Nakonec si ještě uděláte kafe. Krásně voní a vy se konečně posadíte do křesla a vyndaváte jednu fotku za druhou. Pomalu je prohlížíte, zkoumáte, jestli vám někde něco nepřebývá, nebo nechybí :-) Ani po důkladném prozkoumání nic nenajdete. Jste to vy. Krásná. Nádherná. Na rtech se vám vytvoří jemný úsměv. Ani o tom nevíte, že se usmíváte. Zaplavuje vás příjemný pocit. Já osobně si myslím, že to je sebeláska. Díváte se na své fotky a cítíte, jak se máte ráda. Do očí vám trochu jdou slzy. Jste dojatá. Možná je to trochu lítost nad tím, že se takto ráda běžně nemáte. A najednou se na fotce díváte sama sobě do očí a zaplavuje vás pocit štěstí.

Tu, která se vám líbí nejvíce, si vystavíte v ložnici na komodu. Bude vás těšit, kdykoliv kolem ní projdete. A až si na ní přivyknete, vyměníte ji za jinou. A ten pocit lásky sama k sobě, který jste cítila, když jste si fotky přinesla domů, ten už vám zůstane. Navždy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO MÓDNÍ NÁVRHÁŘKU IVETU PAULEROVOU

Nedávno jsem měla příležitost fotografovat módní návrhářku, paní Ivetu Paulerovou. Oslovila mne s přáním, abych vyfotografovala její rodinu a zároveň i její profesní portrét, který aktuálně potřebovala do článku o její nově připravované kolekci.


Návrhářství se Iveta věnuje již od roku 2005, kdy dokončila oděvní školu. Proto se řadí mezi naše přední české módní návrháře. Během studií se účastnila celorepublikových přehlídek a soutěží, kde získala řadu ocenění. Od té doby spolupracovala také na řadě projektů, jakými jsou soutěže krásy, spolupráce s charitativními organizacemi a jiné. Má za sebou několik vlastních módních přehlídek a širokou vlastní rozmanitou tvorbu. Patří mezi ni především dámské společenské šaty, svatební šaty, koktejlky apod.

Pro Ivetu jsou na šatech velmi důležité detaily, které dotváří jedinečnost celkového vzhledu oděvu. Pro svou tvorbu používá luxusní materiál, zejména z Itálie a Francie, který doplňuje kvalitními komponenty na světové úrovni. Originální šaty, ne…

STUDIOVÝ PORTRÉT

Studiový portrét je výzva. Není jen o zaostření a následném cvaknutí spouště. Je třeba se "napojit" na osobu, kterou fotografujete, ať už je to dítě nebo dospělá osoba. Pokud k tomu nedojde, tak není možné vytvořit skutečný a důvěrný obraz osoby, která se nachází před Vaším objektivem.

Ve skutečnosti, je portrétní fotografická schůzka ve studiu zkouškou Vaší schopnosti fotografovat. Ve foto studiu jste pouze Vy a Váš model. Není tam žádné rozptýlení. A je zcela na schopnostech fotografa, zda v tomto "vakuu" dokáže něco vytvořit.

Mým cílem je, aby mé fotografie byly emotivní. Aby v divákovi vyvolávaly různé pocity a emoce a přinutily ho se nad fotkou zamyslet. Nejedná se o umění, které se bude líbit každému. Ale těm, kteří se dokáží do tohoto stylu vcítit, přinesou mé fotografie nejen vnější obraz fotografované osoby, ale i hlubší pohled do její duše. Podstatu, která je skryta za úsměvem.

(Klasické "usměvavé" fotografie umím vytvořit a vytvářím také. Ty vá…