Přeskočit na hlavní obsah

PROČ RETUŠUJI FOTOGRAFIE

Inspiroval mne článek amerického fotografa Brora Fredrika, který se věnuje retuši. Jelikož mne článek oslovil a s názory v něm jsem se ztotožnila, rozhodla jsem se přinést vám jeho volně přeloženou, trochu zkrácenou verzi.

Velice často totiž slyším své klienty říkat: "Pak mě ve Photoshopu spravíte, že?" nebo "Potom mě vyretušujete, ne? nebo "Musela jste hodně retušovat, abych takhle vypadala." a pod. Přiznám se, často nevím, co na tyto otázky odpovědět. Nejlepší a pravdivá odpověď zní asi takto: "Jste perfektní právě takoví, jací jste. Ale samozřejmě na fotkách pracuji. Mým cílem je, abyste vypadali, jako že jste se probudili ve svůj nejlepší den v životě, odpočatí a svěží.

Tímto tématem se lze zabývat i trochu více .... proč retušuji na fotkách své zákazníky?


Na začátku musím říci, že dělám vše, co umím a kombinuji roky zkušeností, způsob svícení, získané znalosti, fotografické vybavení a styling, abych ve foťáku zachytila ten nejlepší Váš obraz. A abych zvítězila nad Vaším názorem o Vás samotných, že nejste fotogeničtí. Za celou svoji fotografickou praxi jsem v podstatě nenarazila na člověka, který by si před fotoaparátem stoprocentně věřil. Všichni jsou více či méně nejistí. Proč? Možná proto, že často pozorujeme a analyzujeme svoji tvář v zrcadle. Známe každé znaménko, každý pór, vrásku a téměř každý vlas. Jsme také ti, kteří jsou ke svému vzhledu ti nejvíce kritičtí. A to činíme téměř denně. K tomu nám ještě v poslední době přibyl nový faktor zvyšující naši nejistotu a kritičnost, a to - filtry. Aplikujte filtr na fotografii a rázem všechny věci, které bychom při pohledu do zrcadla chtěli odstranit, zmizí.

Bohužel ale všichni víme, že to nejsme my, ale neexistující avatar, jako který nikdy vypadat nebudeme. Filtry jsou samozřejmě zábavné, mohou opravit například špatné osvětlení, ale také mohou poškodit naše sebevědomí a ještě více posílit naše nejistoty. Výborná fotografie nepotřebuje takovéto vylepšující filtry.

A mám pro vás dobrou zprávu ... všechny ty nedokonalosti, které vidíte v zrcadle ... NIKDO jiný je nevidí!!!

Jakto? Protože když komunikujete s jinou osobou, jste jimi zaujati, posloucháte, vyměňujete si názory. Samozřejmě při tom zaznamenáváme výraz, oční kontakt a celkový vzhled. Avšak neanalyzujeme dotyčného na mikro úrovni, jako analyzujeme sebe při pohledu do zrcadla.

Dále je pak také třeba se na situaci podívat ještě z jiného úhlu, a to na fotografie samotné. Divák se na člověka na fotografii dívá odlišně, než když stojí živý přímo před ním. Tvář i tělo na fotografii jsou pouze dvourozměrné, navíc vzhledem k optickým zákonům může dojít k určitým deformacím nebo změnám poměrů. Věci blíže ke kameře vypadají větší a věci dále od fotoaparátu vypadají menší. To může být využito k naší výhodě při správném pózování a naklonění fotoaparátu, ale někdy je naopak potřeba tyto věci vrátit do normálu, tak jak je vidí lidské oko.

Můj proces retušování spočívá v tom, upravit portrét tak, aby na něm člověk vypadal jako ve skutečnosti - tak, jak ho člověk vnímá, když s ním komunikuje a je s ním v interakci. Nechci vás upravovat, abyste vypadali lépe nebo byli hezčí. Ale chci docílit takového vzhledu, jak vás vnímám naživo, osobně. Zastávám názor, že retuš by neměla být pro diváka znatelná. Retuší strávím hodně času, ale mnohem více času strávím s úpravou a čištěním fotografického pozadí, opravou oblečení, které se namuchlalo, kde nemělo, vlasy, které spadly do obličeje nebo poletují kolem hlavy na všechny strany a podobně.

Pokud je retuš používána zkušeným fotografem a retušérem, je nástrojem pro opravení vizuálních rozdílů mezi obrazem získaným z fotoaparátu a obrazem, který získáváme prostřednictvím našeho zraku a podněty z mozku.

Nyní si znovu, prosím, uvědomte, že nikdo vás nikdy nebude mikroanalyzovat způsobem, kterým to děláte vy :-) A vypadáte asi tak tisíckrát lépe, než se vidíte nakloněni přes umyvadlo těsně k vašemu koupelnovém zrcadlu, navíc často pod špatným osvětlením. Jste v pořádku právě takoví, jací jste!!!Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE - HEREC FILIP ANTONIO

Na internetu byl označen za nejslavnějšího současného českého dětského herce. Také bývá někdy označován jako druhý Tomáš Holý. Nyní již téměř šestnáctiletý herec Filip Antonio začínal ve filmu ve svých čtyřech letech, a to ve snímku Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Hudební a herecké vlohy Filip Antonio zdědil bezesporu po své mamince - muzikálové a operetní zpěvačce a herečce Ditě Hořínkové. Mezi další známé filmy, ve kterých účinkoval, patří např. Špunti na vodě, Přání k mání, Duch nad zlato, Jak básníci čekají na zázrak nebo Kouzelník žito.

Bylo mi ctí tohoto mladého talentovaného herce fotografovat.

RODINNÉ FOTOGRAFOVÁNÍ PRO LUCII KŘÍŽKOVOU

Bylo mi ctí přivítat v mém fotostudiu paní Lucii Křížkovou. Moderátorku nejen pořadu Sama doma. Lucie Váchová je vítězka soutěže Miss České republiky v roce 2003. Poté dostala příležitost zúčastnit se jako zástupkyně České republiky soutěže Miss World v Číně a stala se První vicemiss World Sports, což je sportovní soutěž účastnic Miss World. Zahrála také několik drobných filmových či televizních rolí. A pravidelné pořádá různé charitativní projekty. Mimo vše zmíněné je ale především milující máma. Fotografovala jsem především její dvě děti, Davídka a Lolu. Při té příležitosti vzniklo i pár rodinných fotografií.

Manžel Lucie Křížkové - David Křížek - je český profesionální jachtař. Získal mnoho medailí z Mistrovství ČR v různých lodních třídách, celkem čtyřikrát přeplul Atlantský oceán. Stal se profesionálním trenérem jachtingu ve Sportovním centru mládeže, které spoluzakládal. V listopadu 2008 vydal David Křížek svoji první dobrodružnou knihu o přípravě a vlastní účasti v legendárním …

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO WEB URČENÝ MAMINKÁM

Prožijte okamžiky těhotenství, porodu a prvních let děťátka v lásce, sebedůvěře a klidu... Pomoci Vám s tím může paní Iveta Hladíková, která nabízí mnoho služeb pro maminky, i pro ty nastávající. Více se můžete dozvědět na jejích internetových stránkách www.4mama.cz. Pro tento web jsme nedávno vytvářely u mne v ateliéru novou sadu fotografií.


Paní Iveta Hladíková je členkou občanského sdružení Mamila, které poskytuje pomoc, poradenství a podporu matkám a dětem po celou dobu trvání kojení. Vystudovala obor dětská sestra a má několikaletou praxi na oddělení dětské onkologie, oddělení transplantace kostní dřeně a nedonošeneckém JIPu ve FN Motol v Praze.

Je certifikovanou chůvou pro děti od narození do 3 let věku. Dále je certifikovanou lymfoterapeutkou přímo u kapacity v tomto oboru MUDr. Bechyněho s praxí v CPM u MUDr. Vlasáka v Praze. V roce 2006 vystudovala obor ošetřovatelství a pedagogika na LF UK. Absolvovala kurz masáží kojenců a dětí a aromaterapie u Mgr. Hašplové. Působí jako uč…